Bernard Wasserstein – W przededniu. Żydzi w Europie przed drugą wojną światową

Tytuł oryginału: On the eve – The Jews of Europe before the Second World War
Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Ilość stron: 528
Wydawnictwo: Magnum (dziękuję!)
Ocena (1-10): 8 – rewelacyjna
               
                Jak mówić cokolwiek o książce kompletnej? Takiej, która od początku do końca przeprowadza nas przez pewien problem, nie zostawiając miejsca na niedomówienia, niedosyt i poczucie, że można było napisać coś więcej? Że można było inaczej? Zadanie to jest jeszcze trudniejsze, gdy trafiamy na książkę traktującą o tematyce, w której „siedzimy”. Tak właśnie było w moim przypadku z książką Bernarda Wassersteina. Ta traktująca o życiu ludności żydowskiej w przededniu (dokładnie jak w tytule) II wojny światowej monografia, jest doskonałym przykładem na to, że o historii można pisać interesująco i treściwie, nie uprawiając przy tym drażniącego wodolejstwa.
                Wasserstein bierze czytelnika za rękę i prowadzi go w świat europejskich Żydów, w świat lekko już przesiąknięty rosnącym w siłę antysemityzmem. Pisze o stosunku chrześcijan do narodu żydowskiego, o żydowskich partiach politycznych, prasie, sztetlach, jesziwach, czy wykształceniu żydowskich kobiet. Autor zamieścił w swej książce tak wiele istotnych oraz interesujących informacji, że trudno jest mi jej cokolwiek zarzucić – być może także dlatego, że jest to „moja” tematyka. W przededniu to pozycja na tyle specyficzna, że błędem byłoby mówienie, że jest to książka dla każdego. Jak wiele naukowych pozycji z dziedziny historii, jest bowiem bardziej odpowiednia dla tych, którzy jakieś pojęcie temat poruszany w książce już posiadają. Czytelnik nie zainteresowany wcześniej tematyką żydowską w dwudziestoleciu międzywojennym, może poczuć się z lekka przytłoczony ogromną ilością faktów i informacji zawartych w tej monografii. Może jednak próbować – kto wie, a nuż mu się spodoba?
                W przededniu to pozycja o bardzo wysokiej wartości naukowej, oparta na setkach źródeł. Jestem przekonana, że przypadnie do gustu czytelnikom, którzy zwrócą na nią uwagę. Dla mnie jest to książka doskonała w każdym calu.  

7 Replies to “Bernard Wasserstein – W przededniu. Żydzi w Europie przed drugą wojną światową”

 1. niestety nie dla mnie, ale mam w rodzinie osobę, którą ta książka by zainteresowała 🙂

 2. Nie dla mnie, ale wiem komu mogłabym polecić 🙂

 3. Bardzo zachęcająca recenzja, a temat bliski memu sercu – chętnie sięgnę po tę książkę 🙂

 4. Myślę, że ta książka mogłaby przypaść mi do gustu, ponieważ bardzo lubię literaturę o tematyce (między)wojennej.

 5. Lubię dobrze opracowane – kompletne, jak to ujęłaś – książki z dziedziny literatury faktu i historyczne. Czytałam już naprawdę sporo o losach Żydów, ale w trakcie II Wojny Światowej, a widzę, że ta książka pozwala spojrzeć na zagadnienie z innej perspektywy… Rewelacja, muszę przeczytać!! 🙂

 6. Anonimowy says:

  Przykro stwierdzić, ale jest to publikacja o żenującym poziomie historycznym, polakożercza książka, tendencyjnego autora.

 7. Anonimowy says:

  1. Książka zawiera wiele zafałszowań historycznych, w związku z czym trudno mówić o jej wartości naukowej.
  2. Nie opiera się na źródłach, ale na gotowych opracowaniach.
  3. Jedyna jej wartość poznawcza odnosi się do poglądów autora.
  4. Zgadzam się jednak, że czytać ją powinny osoby obeznane w temacie, które będą potrafiły odróżnić prawdę od fałszu.

Dodaj komentarz

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other