Christian Eisert – Tydzień w Korei Północnej

Fascynuje i przeraża – Korea Północna to od kilkudziesięciu lat najbardziej tajemnicze państwo świata i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości coś się tu zmieniło. O Korei wiadomo przede wszystkim tyle, ile sama zdecyduje się ujawnić, a także ile opowiedzą ci, którym udało się z niej uciec oraz ci, którzy dostali się na jej terytorium jako turyści. 
źródło
Korea Północna kontroluje każdy, nawet najmniejszy element życia swoich mieszkańców. Wystarczy jeden nieostrożny ruch lub jedno nieopatrzne stwierdzenie i donos „życzliwego” niemal gwarantuje wysłanie do obozu pracy. Często z całą rodziną. Mimo to, niemiecki satyryk i aktor komediowy, zdecydował się przekroczyć granice tego przerażającego państwa z pełną świadomością, jak może skończyć się jego podróż, jeśli nie wykaże się dostateczną ostrożnością. 
Czy były fajerwerki? I tak, i nie. Mam już za sobą kilka naprawdę fenomenalnych książek o Korei Północnej i moje oczekiwania w tym temacie są bardzo wysokie. Trudno powiedzieć, by Eisert swoją książką im sprostał. Jest dla mnie coś niesmacznego w fakcie, że z jego opowieści przebija gdzieniegdzie pewnego rodzaju pogarda zarówno dla Korei, jak i Koreańczyków, zupełnie jakby oni sami byli winni temu, że urodzili się w takim, a nie innym kraju. Czy moje odczucia są słuszne? Trudno powiedzieć. Być może nie zrozumiałam intencji autora, tego nie wykluczam. Nie znaczy to oczywiście, że książka jest zła. Zdecydowanie warto ją przeczytać, zwłaszcza jeśli jest się zainteresowanym KRLD – w sytuacji, gdy państwo to jest tak niedostępne dla ludzi z zewnątrz, każda relacja pochodząca od ludzi, którzy tam byli, jest na wagę złota. Dużo jest w niej „smaczków” i dużo wzmianek, które u człowieka wychowywanego w wolnym kraju wywołują uczucie niedowierzania. Sama na przykład wciąż nie jestem pewna, czy Koreańczycy są NAPRAWDĘ aż tak dumni ze swojego kraju jak to wynika z rozmów, które przeprowadził Eisert, czy po prostu są tak świetnymi aktorami. Jedno jest natomiast niemal pewne – jeszcze przez bardzo długi czas nie dowiemy się całej prawdy na temat Korei… O ile w ogóle poznamy ją kiedykolwiek. 

Tytuł oryginału: Kim & Struppi. Ferien i Nordkorea
Liczba stron: 376
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ocena (1-10): 6 – dobra

Dodaj komentarz