David Meek, Tom Tyrrell „Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie”


Tytuł oryginału: Sir Alex Ferguson. The official 
Manchester United story of 25 years at the top

Tłumaczenie: Przemysław Rudzki

Ilość stron: 304

Wydawnictwo: Anakonda

Ocena (1-10): 5 – przeciętna
Z biografiami bywa tak, że bohater tejże albo jest bezwzględnie rozliczany z każdego sukcesu i potknięcia, albo tworzy się mu pomnik chwały i przekonuje się czytelnika, że oto czyta o postaci, która na zawsze zmieniła bieg historii i  której blask i wielkość są nieporównywalne z niczym innym.
Tak właśnie wygląda biografia sir Alexa Fergusona, który choć bez wątpienia należy do jednych z najwybitniejszych piłkarskich trenerów w historii, to jednak w dziele sobie poświęconym, jawi się jako postać bez skazy. Wszystko jest tu słodkie aż do przesady, a czytelnik dostaje coś w stylu gigantycznej muffinki z bitą śmietaną, czekoladą i karmelem. I jeszcze większą ilością czekolady. I dodatkową bitą śmietaną. Oczywiście przesadzam celowo, ale faktem jest, że książka ta wydaje się być niespecjalnie obiektywną.   
Jeśli ktokolwiek spodziewa się przeczytać o Fergusonie w latach dziecięcych, od razu może sobie tę książkę odpuścić. Nie jest to bowiem historia jego całego życia, a historia jego funkcjonowania w Manchesterze United jako trenera (co zresztą sugeruje sam podtytuł: 25 lat na szczycie). Co więcej, książka zdaje się składać wyłącznie z samych cytatów na temat Fergusona (oczywiście w większości pochlebnych). Niestety, jest to męczące.
Żeby jednak nie sprawiać wrażenia, że książkę zaliczam do kompletnych klap, muszę przyznać, że wygląda przepięknie (a to rzecz charakterystyczna dla wydawnictwa Anakonda, za co należą im się ogromne brawa). Atrakcyjna okładka, niezwykle estetyczne wydanie zawierające dużą ilość zdjęć, świetny papier – pod tym względem książce nie można nic zarzucić. Jest po prostu niezwykle atrakcyjna, czego – co istotne – nie można powiedzieć o każdej biografii dostępnej na rynku. Sądzę też, że nawet moje wcześniejsze zarzuty nie odstraszą wiernych miłośników ManU i trenera Fergusona. W końcu jedno trzeba przyznać – jako trener miał gigantyczną charyzmę i nie ma zbyt wielu trenerów, którzy utrzymywali się na szczycie tak długo, jak on.  
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Anakonda

3 Replies to “David Meek, Tom Tyrrell „Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie””

  1. Gigantyczna muffinka z bitą śmietaną, czekoladą i karmelem – brzmi obrzydliwie słodko, ale poświęciłabym się i skosztowała tego cuda. 🙂
    A co do książki, to czytać nie będę. Ta biografia niezbyt mnie nie ciekawi, sportem interesuję się tyle, co nic, fanką piłki nożnej też nie jestem.
    Ale, ale – widzę, że czytasz nowego Kinga. Jak wrażenia? Nieco w innym stylu, ale mi ta powieść przypadła do gustu. 🙂

  2. Inny! Jagna, zdecydowanie inny, taki dziwny ten King nowy… Zresztą napiszę jutro ;)))))

  3. Glory, glory Man United!!! Historia mego ulubionego menadżera, z pewnością zapoluje na tę pozycję 🙂

Dodaj komentarz

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other