Jürgen Thorwald – Ginekolodzy

Pomimo faktu, że już od dobrych kilkunastu lat żyjemy w XXI wieku, w świadomości wielu kobiet, zwłaszcza tych starszego pokolenia, ginekolog to lekarz, którego odwiedza się w ostateczności. Czyli wtedy, kiedy już naprawdę nie da się udawać, że wszystko w porządku. Nie przeraża was to?

Thorwald w swojej wydanej niedawno na polskim rynku książce Ginekolodzy, składa hołd lekarzom, którzy na przekór obowiązującym w ich czasach normom, na przekór religii i trendom panującym wówczas w medycynie, odważyli się wyjść przed szereg i pomóc kobietom traktowanym dotychczas gorzej od zwierząt. To porównanie to nie przesada. W czasach, kiedy śmierć zbierała ogromne żniwo wśród ciężarnych i ich dzieci, największą przeszkodą, która uniemożliwiała zapobieżenie choć części tych zgonów było przekonanie, że spojrzeć w kobiece krocze to rzecz niedopuszczalna. Z tego też powodu ginekolodzy badali kobiety po omacku (dosłownie!), wkładając im ręce pod spódnice, nie ośmieliwszy się nawet zerknąć w ich okolice intymne. Dlatego tym większa chwała tym, którzy zdecydowali się sprzeciwić istniejącemu stanowi rzeczy.

Książka Thorwalda to fascynująca – zwłaszcza dla płci pięknej! – i zdecydowanie przygnębiająca historia ginekologii. Uświadamia ona bowiem, jak wiele kobiet musiało umrzeć z powodu niedostatków wiedzy, zaniedbań i ignorancji, żeby ginekologia stała się tym, czym jest teraz. By kobieta w fotelu ginekologicznym nie czuła się poniżona lub zawstydzona, ale by traktowała tę wizytę tak, jak wizytę u każdego innego lekarza.

Ginekolodzy nie raz i nie dwa wywołają ciarki na waszych plecach. I warto ich przeczytać choćby po to, by w trakcie następnej wizyty u ginekologa podziękować w duchu tym, którzy za swoich czasów wzięli sobie do serca nasze dobro.

 http://bit.ly/1SJKzrpTytuł oryginału: Die Frauenärzte
Liczba stron: 392
Wydawnictwo: Marginesy

Ocena (1-10): 7 – bardzo dobra

Za e-booka dziękuję Księgarni Woblink

http://woblink.com/

Dodaj komentarz

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other