Kathrin Kompisch – Sprawczynie

Tytuł oryginału: Täterinnen. Die Frauen im Nationalsozialismus
Tłumaczenie: Natalia Badiyan-Siekierzycka, Artur Kuć
 Ilość stron: 416
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ocena (1-10): 7 – bardzo dobra

                Czym zajmowały się kobiety w nazistowskich Niemczech? Czy w czasach dyktatorskiej władzy Hitlera funkcjonowały na uboczu? A może wprost przeciwnie – były jednym z elementów totalitarnej machiny terroru zapoczątkowanej w latach trzydziestych ubiegłego stulecia? Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęła Kathrin Kompisch w swej książce zatytułowanej Sprawczynie.
                Ta naukowa, bogato rozbudowana pozycja traktuje o kobietach żyjących w Trzeciej Rzeszy – o kobietach mniej, lub bardziej związanych z hitlerowskim aparatem terroru. Autorka, chcąc przedstawić szeroko cały problem, skupiła się nie tylko na kobietach, które aktywnie i bezpośrednio uczestniczyły w politycznym i społecznym życiu Rzeszy. Przedstawiła również obraz zwykłych kobiet – matek, żon, córek, które przez sam fakt bycia mieszkankami hitlerowskich Niemiec, zmuszone były do biernego przyglądania się zaistniałej sytuacji, lub które po prostu nie do końca orientowały się w tym, co działo się wokół nich.
                Książka podzielona jest na osiem rozdziałów (i podrozdziałów, co często spotyka się w tego typu publikacjach):
– Ofiary, świadkowie, sympatyczki? Kim są sprawczynie?
– Matka – bohaterka i sojuszniczka w wysiłku wojennym – kobiety w czasach narodowego socjalizmu;
– Prześladowania, wypędzenia, eksterminacja: policjantki i urzędniczki administracji państwowej;
– Selekcja i eliminacja: kobiety w systemie opieki społecznej i służbie zdrowia;
– Żeńska załoga SS (SS-Gefolge): kobiety nadzorczyniami w obozach koncentracyjnych;
– Oparcie dla zbrodniarzy: żony esesmanów;
– „Błyskawiczne dziewczyny” (Blitzmädel) oraz pomocnice artylerii przeciwlotniczej: kobiety w służbie wojskowej;
– Apologetyczne wizje po 1945 roku: ofiary, bojowniczki ruchu oporu oraz apolityczne gospodynie domowe;
                Książkę Kathrin Kompisch oceniać należy przede wszystkim przez wzgląd na jej walory naukowe. Niezwykle bogata bibliografia, czytelny indeks i wyraźny, jasny podział na poszczególne kategorie opisywanych postaci sprawiają, że z książki łatwo jest korzystać nawet bez konieczności jej kartkowania i długotrwałego poszukiwania potrzebnych informacji. Sprawczynie stanowić mogą także atrakcyjną lekturę dla osób zainteresowanych historią Trzeciej Rzeszy lub obrazem kobiet w przeszłości. To naprawdę dobra, wartościowa pozycja poruszająca temat rzadko spotykany w polskiej historiografii.            


Join the Conversation

5 Comments

  1. Mam słabe nerwy, ale czuję, że ta książka naprawdę może być dobra. Zwłaszcza, że porusza tak ważny temat. Rozejrzę się za nią 🙂

  2. Dla mnie była to jedna z najlepiej napisanych książek o tematyce wojennej, jakie czytałam. Poza tym problematyka wyjątkowo interesująca, no i dość nowatorska, jak na opracowanie naukowe:)
    Pozdrawiam serdecznie!

  3. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. Zbiera dobre oceny, a mnie niesamowicie interesuje wszystko co związane z działalnością hitlerowców, a także role kobiet w historii ogólnie, ich miejsce itp., więc myślę, że to książka dla mnie. Mam nadzieję, że uda mi się ją niebawem zdobyć. 🙂

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.