Niezwyczajny bogacz. Ron Chernow – Tytan. Życie Johna D. Rockefellera

źródło
Miał szczęście. Ale nawet największe szczęście nie wystarczyłoby, gdyby John D. Rockefeller nie posiadał oprócz niego również olbrzymiej determinacji, sprytu, instynktu i zdolności do podejmowania ryzyka. Wszystkie te czynniki sprawiły, że Rockefeller uważany jest za najbardziej majętnego człowieka w historii, a jego majątek w chwili śmierci to – według przelicznika z 2007 roku – 663 miliardy (!!!) dolarów.
Rockefellerowi przyszło żyć w czasach, które sprzyjały bogaceniu się. Ponieważ miał nadzwyczajnego nosa do interesów, w odkryciu złóż ropy naftowej szybko zwęszył szansę na duży zarobek. Nie minęło wiele czasu, by Rockefeller dzięki swoim umiejętnościom maksymalizowania zysków stał się amerykańskim potentatem ropy.
Ron Chernow w swojej fascynującej biografii Tytan. Życie Johna D. Rockefellera, zanalizował wszystkie czynniki, które tego skromnego chłopaka z biednej rodziny baptystów doprowadziły na sam szczyt. Jak sam napisał, Rockefeller 
„był ucieleśnieniem cnów, typowych dla tamtego okresu: oszczędności, zapobiegliwości, pewności siebie, pracowitości i odwagi w podejmowaniu bezprecedensowych przedsięwzięć. Nie liczył się z rządowymi przepisami, ignorował konkurencję, miał także szereg paskudnych przywar.” (str. 15)

Razem z Chernowem kroczymy krok w krok za Rockefellerem, próbujemy zrozumieć jego działania, kolejne kroki oraz ich motywację. Odkrywamy jego dzieciństwo i początki kariery biznesmena. Obraz miliardera, jaki wyłania się z tej książki, nie jest obrazem negatywnym, co jak zaznaczył autor, pojawiało się w publikacjach dość często. Tu jest wprost przeciwnie. Chernow odsłania przed nami Rockefellera, którego każde działanie podyktowane było konkretnymi przyczynami i miało swój określony cel, co więcej – miały swoje źródło w jego wychowaniu i ukształtowanym trudnym dzieciństwem charakterze. 
Wydawnictwo Magnum przyzwyczaiło mnie już do tego, że ich książki czyta się z dużą przyjemnością. Tak było na przykład z fantastyczną powieścią Saszeńka, czy autobiograficznym Skrawkiem nieba. Tytan… nie jest wyjątkiem od tej reguły. Ląduje na wysokim miejscu w moim prywatnym rankingu najlepszych biografii i autobiografii. Historię Johna D. Rockefellera napisaną przez Chernowa (wielka szkoda, że to skrócona wersja oryginału!) czyta się po prostu wyśmienicie.


http://lubimyczytac.pl/ksiazka/202288/tytan-zycie-johna-d-rockefellera

Tytuł oryginału: Titan. The life of John D. Rockefeller, Sr. Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
Ilość stron: 216
Wydawnictwo: Magnum

Ocena (1-10): 8 – rewelacyjna

Dodaj komentarz