ZBIORCZY #4 – Pandemia, Wiem o tobie wszystko – bój się, człowieku!

Muszę być chyba masochistką, no bo jak inaczej wytłumaczyć, że sama, z własnego wyboru i świadomie czytam książki, które przyprawiają mnie o ciarki? Od zawsze bardzo mocno boję się dwóch rzeczy – że wybuchnie gigantyczna pandemia, wskutek której wszyscy umrzemy lub że ktoś, kto będzie szedł za mną zbyt długo albo zbyt często na mnie zerkał, okaże się seryjnym mordercą. I ja, mimo tych lęków, jak gdyby nigdy nic czytam sobie… 
Jana Wagner Pandemia
Warto jest zwracać baczną uwagę na komentarze pod postami i wykorzystywać sugestie komentujących. W ten właśnie sposób trafiłam na Pandemię, fenomenalną rosyjską powieść, którą w zasadzie śmiało zaliczyć można do nurtu fantastyki postapokaliptycznej. Mamy tu wszystko, czego od tego typu książki możemy oczekiwać – wartką akcję, bohaterów budzących skrajne emocje i zręcznie skonstruowaną, diabelnie realistyczną fabułę. Mile zaskakuje fakt, że główną bohaterką powieści jest kobieta, przez co poznawanie trudnej, apokaliptycznej rzeczywistości jej oczami było dla mnie czymś nowym, bardzo świeżym i zdecydowanie innym, niż w przypadku książek, w których prym wiodą mężczyźni. Polecam, bo to kawał dobrej, rosyjskiej literatury.

Tytuł oryginału: Vongozero
Liczba stron: 432
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

 
Ocena (1-10): 8 – rewelacyjna

Claire Kendal Wiem o tobie wszystko 

Brr, brr, brr i jeszcze raz brr. Jeśli nie kręcą was tematy postapokaliptyczne i wolicie raczej książki, w których stopniowo narastające napięcie wyzwala w was coraz większe przerażenie… tadam, oto jedna z nich. W skrócie: Wiem o tobie wszystko to książka o kobiecie prześladowanej przez faceta, do którego nie dociera, że jeśli ona każe mu spadać na bambus, to wcale nie oznacza, że tym samym zaprasza go na randkę. To taka historia, która budzi w czytelniku autentyczny niepokój i która każe mu się cieszyć, że nie jest w sytuacji głównej bohaterki. To jedna z najlepszych książek na temat stalkingu jakie czytałam, oprócz niej polecam także:
– Olga Rudnicka Cichy wielbiciel
– Elizabeth Haynes W najciemniejszym kącie
– S. J. Watson Zanim zasnę 

Tytuł oryginału: The book of you
Liczba stron: 414
Wydawnictwo: Akurat

Ocena (1-10): 8 – rewelacyjna

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.